na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting?

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting?

Hosting i domena – zakup

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? Hosting i domena to często pierwszy zakup który dokonujemy po przeanalizowaniu, że będzie nam potrzebna strona internetowa bądź sklep internetowy. W końcu liczy się czas bo nasza idealnie dobrana nazwa w tym samym czasie może zostać zarezerwowana przez kogoś innego. Nie jest to złe podejście jeśli wiemy, gdzie wykupić te usługi oraz na co zwrócić uwagę?

 

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? – Istotne informacje

1. Sprawdzamy ile wynosi opłata za przedłużenie domeny/hostingu w kolejnych latach.

Chcę Was przestrzec przed promocjami, które przekładają się na wysokie koszty w kolejnych latach.

Domena za 1zł hosting za 10zł? Biorę! Otóż diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ przy tego typu promocjach zwykle opłaty w kolejnych latach są 2 lub 3 razy wyższe niż u konkurencji. Tak więc wizja taniego hostingu i domeny szybko się zmienia wraz z rachunkiem za kolejny rok. 

Moja rada brzmi: bądź czujny i sprawdzaj czy Ci się to opłaca. 

Przy domenie jest to kluczowy punkt, jednak przy hostingu jest coś jeszcze.

 

2. Parametry hostingu

Należy sprawdzić czy oferta posiada dla nas wystarczającą powierzchnię oraz nie nakłada żadnych ograniczeń których byśmy nie chcieli. Warto również pamiętać, aby nie przepłacać za przestrzeń której nie wykorzystamy. Do małej strony firmowej z kilkoma skrzynkami mailowymi 5GB hostingu w zupełności wystarczy. Jakość hostingu, szybkość, różne wersje konfiguracji to też ważne kwestie, zwykle tutaj musimy zaufać opinii bardziej doświadczonych osób, ponieważ jest to dość ciężkie do zweryfikowania osobie bez wiedzy technicznej. 

 

3. Sprawny support

Dobry support to przydatna rzecz, istotne jest to aby nie było takich sytuacji gdzie trzeba czekać po kilka dni na odpowiedź. Chat online, sprawna infolinia, sprawnie działający kontakt mailowy. Pamiętaj, nie zawsze wszystko będziesz chciał zlecać do wykonania komuś z zewnątrz, właśnie wtedy odpowiedni support będzie na wagę złota, problemy ze zmianą DNS, zmianą wersji PHP, a może problem z brakiem kompresji Gzip? Jeden szybki mail bądź telefon powinien rozwiązać problem od ręki. 

 

4. Darmowy SSL

Od pewnego czasu jest ogólnie dostępny darmowy SSL, który nosi nazwę Let’s Encrypt. Warto sprawdzić czy hosting umożliwia w łatwy sposób aktywację SLL. Let’s Encrypt należy odświeżać co 3 miesiące, dobre hostingi już od najtańszych pakietów umożliwiają automatyczne włączanie i odświeżanie SSL bez Twojej ingerencji.

 

5. Kopie bezpieczeństwa

Kolejna ważna rzecz to kopie zapasowe, warto zwrócić uwagę aby były robione codziennie oraz przechowywane min 14 a najlepiej 30dni. Umożliwi nam to łatwą interwencje w momencie gdy nasza strona internetowa została uszkodzona lub narażana na działanie osób trzecich.

 

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? Podsumowując, warto zwrócić uwagę na:

 

  1. Koszt odnowienia w kolejnym roku
  2. Jakość hostingu
  3. Dobry support
  4. Darmowy SSL
  5. Backupy 

Porozmawiajmy o Twojej stronie

+48 783 025 036

contact@michalkolinski.com

Najnowsze wpisy

Co to jest landing page

Co to jest landing page?

Landing page, co to właściwie jest?   Korzystając z internetu, często wyświetlają nam się reklamy, reklama na Facebooku reklama w Google, praktycznie wszędzie. Kiedy jednak w końcu nas coś...

rodzaje stron internetowych

Rodzaje stron internetowych

Wybierz dla siebie rodzaj strony internetowej.     Rodzaje stron internetowych dostosowywane są pod konkretne grupy klientów, wszystko to po to, aby szybciej dobrać rodzaj strony internetowej do...

Co to jest CMS

Co to jest CMS?

CMS co to jest? Skrót CMS pochodzi od anglojęzycznej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od...