na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting?

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting?

Hosting i domena – zakup

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? Hosting i domena to często pierwszy zakup który dokonujemy po przeanalizowaniu, że będzie nam potrzebna strona internetowa bądź sklep internetowy. W końcu liczy się czas bo nasza idealnie dobrana nazwa w tym samym czasie może zostać zarezerwowana przez kogoś innego. Nie jest to złe podejście jeśli wiemy, gdzie wykupić te usługi oraz na co zwrócić uwagę?

 

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? – Istotne informacje

1. Sprawdzamy ile wynosi opłata za przedłużenie domeny/hostingu w kolejnych latach.

Chcę Was przestrzec przed promocjami, które przekładają się na wysokie koszty w kolejnych latach.

Domena za 1zł hosting za 10zł? Biorę! Otóż diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ przy tego typu promocjach zwykle opłaty w kolejnych latach są 2 lub 3 razy wyższe niż u konkurencji. Tak więc wizja taniego hostingu i domeny szybko się zmienia wraz z rachunkiem za kolejny rok. 

Moja rada brzmi: bądź czujny i sprawdzaj czy Ci się to opłaca. 

Przy domenie jest to kluczowy punkt, jednak przy hostingu jest coś jeszcze.

 

2. Parametry hostingu

Należy sprawdzić czy oferta posiada dla nas wystarczającą powierzchnię oraz nie nakłada żadnych ograniczeń których byśmy nie chcieli. Warto również pamiętać, aby nie przepłacać za przestrzeń której nie wykorzystamy. Do małej strony firmowej z kilkoma skrzynkami mailowymi 5GB hostingu w zupełności wystarczy. Jakość hostingu, szybkość, różne wersje konfiguracji to też ważne kwestie, zwykle tutaj musimy zaufać opinii bardziej doświadczonych osób, ponieważ jest to dość ciężkie do zweryfikowania osobie bez wiedzy technicznej. 

 

3. Sprawny support

Dobry support to przydatna rzecz, istotne jest to aby nie było takich sytuacji gdzie trzeba czekać po kilka dni na odpowiedź. Chat online, sprawna infolinia, sprawnie działający kontakt mailowy. Pamiętaj, nie zawsze wszystko będziesz chciał zlecać do wykonania komuś z zewnątrz, właśnie wtedy odpowiedni support będzie na wagę złota, problemy ze zmianą DNS, zmianą wersji PHP, a może problem z brakiem kompresji Gzip? Jeden szybki mail bądź telefon powinien rozwiązać problem od ręki. 

 

4. Darmowy SSL

Od pewnego czasu jest ogólnie dostępny darmowy SSL, który nosi nazwę Let’s Encrypt. Warto sprawdzić czy hosting umożliwia w łatwy sposób aktywację SLL. Let’s Encrypt należy odświeżać co 3 miesiące, dobre hostingi już od najtańszych pakietów umożliwiają automatyczne włączanie i odświeżanie SSL bez Twojej ingerencji.

 

5. Kopie bezpieczeństwa

Kolejna ważna rzecz to kopie zapasowe, warto zwrócić uwagę aby były robione codziennie oraz przechowywane min 14 a najlepiej 30dni. Umożliwi nam to łatwą interwencje w momencie gdy nasza strona internetowa została uszkodzona lub narażana na działanie osób trzecich.

 

Na co zwrócić uwagę kupując domene i hosting? Podsumowując, warto zwrócić uwagę na:

 

  1. Koszt odnowienia w kolejnym roku
  2. Jakość hostingu
  3. Dobry support
  4. Darmowy SSL
  5. Backupy 

Zobacz również:

Co to jest UX

Co to jest UX i dlaczego jest ważny?

Czym jest UX? UX to skrót od angielskiego określenia „User Experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania strony...

Nowoczesny wygląd strony internetowej

Nowoczesny wygląd strony internetowej – czy ma znaczenie?

Nowoczesny wygląd strony internetowej Nowoczesny wygląd strony internetowej do którego dążą obecnie projekty nie jest to jedynie miły obrazek dla oka, wygląd naprawdę ma znaczenie. Duży procent użytkowników...

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej Gdy jesteśmy na początku swojego biznesu często nie jesteśmy pewni tego jak finalnie będzie wyglądać, czego będziemy potrzebować oraz co jest nam niezbędne. Nawet jeśli...