Koszty utrzymania strony internetowej

Koszty utrzymania strony internetowej / sklepu internetowego

Koszty utrzymania strony internetowej / sklepu internetowego

Interesuje Cię założenie własnej strony, a może chcesz prowadzić sklep internetowy? Poniżej znajdziesz informacje jakie są koszty utrzymania strony internetowej / sklepu internetowego.

 

Coroczne koszty

Przy standardowych projektach stron lub małych sklepach są to koszty znikome, ponieważ ograniczają się jedynie do domeny oraz serwera. Przy prostej stronie internetowej bez dodatkowych systemów które wymagają odnowienia modelu subskrypcji, musimy odnowić domenę której koszt wynosi ok 50zł za domenę .pl lub .com oraz 150-200 zł za hosting, roczne koszty zamykamy w kwocie 200-250zł brutto. 

 

Co w przypadku większego sklepu?

Jeżeli mamy wykupioną tylko jedną domenę to jej koszty pozostają niezmienne, przy większej ilości domen mnożymy ją lub dopłacamy za bardziej egzotyczne końcówki np .shop .best .store tutaj kwoty to już ponad 150zł/szt. Przy większym sklepie przydałby się również lepszy serwer/hosting jego koszt to minimum 500zł. Jeśli nie zadowala nas podstawowy SSL musimy sięgnąć po droższy gdzie ceny zaczynają się od 200zł w wzwyż. Mówiąc wprost, w dużym sklepie potrzebny jest większy serwer żeby to utrzymał.

 

Musimy pamiętać o odnawianiu wtyczek

Odnawiamy je jedynie gdy na stronie posiadamy jakieś bardziej zaawansowane funkcjonalności które wymagały od nas zakupu płatnej wtyczki. W takim przypadku mamy zwykle licencję roczną która daje nam support i najnowsze aktualizacje. Jeśli chcemy być nadal na bieżąco subskrypcje należy odnowić. Osobiście wolę rozwiązania gdzie płatność jest jednorazowa, jednak nie zawsze jest taka możliwość a koszt stworzenia takiego rozwiązania od podstaw może być kilka razy wyższy, tak więc często nie ma innego wyjścia jak roczna subskrypcja. 

 

Koszty utrzymania strony internetowej / sklepu internetowego – zwróć uwagę na koszty odnawiania 

Podczas zakupu domeny i hostingu mogą nas skusić promocje typu pierwszy rok za 1zł. Warto wtedy przeliczyć ile usługi będą kosztować w kolejnych latach, często możemy zapłacić nawet 5x więcej niż u konkurencji. Bądźmy czujni aby koszty utrzymania strony internetowej / sklepu internetowego nie były niepotrzebnie zawyżone!

 

Zobacz również:

Co to jest UX

Co to jest UX i dlaczego jest ważny?

Czym jest UX? UX to skrót od angielskiego określenia „User Experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania strony...

Nowoczesny wygląd strony internetowej

Nowoczesny wygląd strony internetowej – czy ma znaczenie?

Nowoczesny wygląd strony internetowej Nowoczesny wygląd strony internetowej do którego dążą obecnie projekty nie jest to jedynie miły obrazek dla oka, wygląd naprawdę ma znaczenie. Duży procent użytkowników...

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej Gdy jesteśmy na początku swojego biznesu często nie jesteśmy pewni tego jak finalnie będzie wyglądać, czego będziemy potrzebować oraz co jest nam niezbędne. Nawet jeśli...