aktualizacja strony internetowej

Dlaczego aktualizacja strony internetowej jest ważna?

Idea aktualizacja strony internetowej

Aktualizacja strony internetowej zapewnia nam przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa, często wykryte luki zostają usuwane właśnie podczas aktualizacji. Nie ważne czy mówimy tutaj o aktualizacjach wordpress czy wtyczek, każda z nich w miarę możliwości powinna mieć najbardziej aktualną wersję. Często można się spotkać z twierdzeniem, że strony na WordPress nie są bezpieczne, posiadają luki lub są często celem ataków hakerskich, UWAGA to prawda. Dzieje się tak właśnie ze względu na to, że użytkownicy nie aktualizują swoich stron ani wtyczek. A jeśli coś nie było aktualizowane od kliku dobrych lat to strony internetowe / sklepy internetowe mogą padać łupem ataków ponieważ ich zabezpieczenia najprawdopodobniej nie są już aktualne.

Pamiętaj o backupach

Podstawową kwestią przed dokonywaniem uaktualnień to zrobienie kopii zapasowej twojej strony, bloga lub sklepu. Pamiętaj, że zawsze może pójść coś nie tak, np. mimo że wtyczka jest aktualna, może nie działać już z najnowszą wersją WordPress lub odwrotnie. Dlatego zawsze warto pilnować kopii zapasowych aby w razie problemów przywrócić stan sprzed rozpoczęcia prac.

 

Aktualizacja WordPress

Gdy WordPress to główne serce naszej strony, należy zadbać o to aby był aktualny. Aktualizacji dokonujemy z poziomu panelu administracyjnego dosłownie jednym kliknięciem. Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze należy dokonywać aktualizacji w pierwszy dzień po jej wyjściu. Zwykle nie jest ona kompatybilna z wszystkimi wtyczkami i lepiej poczekać kilka tygodni przed większymi aktualizacjami. Istotną kwestią jest też to, że małe aktualizacje wersji, robią się często automatycznie np. z 5.1.2 na 5.1.3 ręczną aktualizację musimy wykonywać jedynie pomiędzy wersjami np z 5.1 na 5.3.

 

Aktualizacja wtyczek

Nieaktualne wtyczki często mogą posiadać w sobie jakieś “dziury” które są obecnie wykorzystywane do ataków. Jeśli wtyczka nie została zaktualizowana od kilku lat, po pierwsze może nieprawidłowo działać z najnowszym wordpressem, a po drugie może posiadać jakieś luki w zabezpieczeniu. Dlatego zawsze warto robić aktualizacje wtyczek. Tym bardziej, że robi się to kilkoma kliknięciami z poziomu panelu. Dodatkowo aby zadbać o bezpieczeństwo, nieużywane wtyczki zawsze należy usuwać, ponieważ poprzez wtyczki wtyczki nieużywane lub dezaktywowane WordPress często zostaje zaatakowany. Trzeba zwracać uwagę czy wtyczki są nadal aktualizowane przez twórców i mają kompatybilność z obecną wersją WordPress czy PHP.

 

Aktualizacja PHP

Od strony hostingu zawsze warto pamiętać, aby posiadać w miarę możliwości najświeższą wersję PHP. Niektóre hostingi docelowo na start posiadają nadal wersje pokroju 5.6, która jest już mocno wiekowa. Aktualnie rekomenduje się włączenie minimum wersji 7, a najlepiej najświeższej jaką oferuje hosting (na ten moment 7.3 lub 7.4). Zapewnia nam to jeszcze większe bezpieczeństwo oraz kulturę pracy. Zmiany dokonujemy z poziomu panelu hostingu bądź przy pomocy supportu.

 

Aktualizacja strony internetowej wydaje się trudna?

Niczym się nie martw, wszystkie opisane powyżej czynności wcale nie są trudne do wykonania i tak naprawdę wymagają jedynie kilku kliknięć w panelu użytkownika. Dzięki temu nasza strona internetowa czy sklep internetowy są zdecydowanie bezpieczniejsze.

Zobacz również:

Co to jest UX

Co to jest UX i dlaczego jest ważny?

Czym jest UX? UX to skrót od angielskiego określenia „User Experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania strony...

Nowoczesny wygląd strony internetowej

Nowoczesny wygląd strony internetowej – czy ma znaczenie?

Nowoczesny wygląd strony internetowej Nowoczesny wygląd strony internetowej do którego dążą obecnie projekty nie jest to jedynie miły obrazek dla oka, wygląd naprawdę ma znaczenie. Duży procent użytkowników...

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej Gdy jesteśmy na początku swojego biznesu często nie jesteśmy pewni tego jak finalnie będzie wyglądać, czego będziemy potrzebować oraz co jest nam niezbędne. Nawet jeśli...