Czy MVP w e-Commerce ma sens?

Czy MVP w e-Commerce ma sens?

Co to jest MVP (Minimum Viable Product)

Czy MVP w e-Commerce ma sens? MVP to nic innego jak produkt który przedstawia minimalną potrzebną wartość do przedstawienia go klientowi. Gdy chodzi o sklep internetowy – jest to jego najbardziej podstawowa wersja która pozwoli klientowi na zakup produktu. Takie podejście pozwoli nam przetestować czy nasz pomysł na biznes ma sens i  czy działa tak jak zakładaliśmy?

 

Czy to oznacza słabszą jakość?

Absolutnie nie. Jeśli jesteś na początku drogi i Twój budżet jest ograniczony nie zawsze warto od razu inwestować we wszystkie funkcjonalności oraz integrację.

Inni kupili również, newsletter, zaawansowane filtrowanie, integracja z magazynem, automatyczne fakturowanie i inne opcje które tak naprawdę nie są wymagane do uruchomienia sklepu i bez których sklep może funkcjonować. Mały budżet nie oznacza, że nie możemy wystartować z własnym biznesem, Minimum Viable Product pozwala nam stworzyć jak najbardziej okrojoną wersję sklepu i rozpocząć sprzedaż.

 

SASS z pomocą?

Myślę, że na etapie testowania swojego pomysłu bardzo dobrze może odnaleźć się rozwiązanie abonamentowego sklepu, samodzielna konfiguracja oraz wprowadzenie kilku swoich produktów umożliwi nam sprawdzenie zainteresowania wśród naszych

potencjalnych klientów. Jednak jest to MVP naszego biznesu a nie samego sklepu. Kiedy sprzedaż okazuje się zadowalająca i produkty zyskują na popularności możemy skupić się na projekcie własnego sklepu internetowego.

 

MVP własnego sklepu

Decydując się na sklep internetowy na własność czyli nie korzystając z opcji abonamentu, MVP nie jest jedynie sprawdzeniem naszego pomysłu na biznes. Warto w okrojonej wersji zapytać naszych klientów czego im brakuje w funkcjonalnościach, czy opcja o której myśleliśmy ułatwiłaby im zakupy i czy by z niej skorzystali? Dzięki temu uzyskujemy opinię klientów przed realizacją funkcjonalności, które jak może się okazać nie przyniosłyby zbyt wielu korzyści klientowi z jego punktu widzenia. Na początku mogło wcale nie wydawać się to tak dla nas oczywiste. Dzięki MVP czas oczekiwania na sklep internetowy będzie zdecydowanie krótszy, aniżeli na sklep który od razu miałby zawierać skomplikowane funkcjonalności oraz integrację.

 

Rozbudowa MVP

Gdy mamy już sprzedaż, opinie klientów o sklepie oraz informacje czego im brakuje, sklep internetowy można bez problemu rozbudować o brakujące funkcjonalności. 

W taki sposób rozbudowujemy sklep jedynie o te funkcjonalności które faktycznie przyniosą wartość dodatnią klienta oraz nam w postaci jeszcze większej sprzedaży oraz zadowoleniu klienta.

 

Czy MVP w e-Commerce ma sens? Czy zawsze jest potrzebny?

Jeśli masz ściśle określony pomysł na sklep który wiesz, że funkcjonuje dobrze np. na podstawie konkurencji lub doświadczenia, posiadasz wystarczający budżet lub po prostu masz świadomość tego, że potrzebujesz określonych funkcjonalności już od samego początku to jak najbardziej nie potrzebujesz MVP, sklep internetowy może od razu posiadać wszystkie funkcjonalności jakie tylko chcesz.

 

Zobacz również:

Co to jest UX

Co to jest UX i dlaczego jest ważny?

Czym jest UX? UX to skrót od angielskiego określenia „User Experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania strony...

Nowoczesny wygląd strony internetowej

Nowoczesny wygląd strony internetowej – czy ma znaczenie?

Nowoczesny wygląd strony internetowej Nowoczesny wygląd strony internetowej do którego dążą obecnie projekty nie jest to jedynie miły obrazek dla oka, wygląd naprawdę ma znaczenie. Duży procent użytkowników...

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej

Rozbudowa strony internetowej Gdy jesteśmy na początku swojego biznesu często nie jesteśmy pewni tego jak finalnie będzie wyglądać, czego będziemy potrzebować oraz co jest nam niezbędne. Nawet jeśli...