Co to jest UX

Co to jest UX i dlaczego jest ważny?

Czym jest UX?

UX to skrót od angielskiego określenia „User Experience”, czyli doświadczenia użytkownika. Odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania strony internetowej / sklepu internetowego. Ma on za zadanie stworzyć produkt z którego korzystanie będzie maksymalnie proste i przejrzyste. UX to projektowanie doświadczeń użytkownika polegające na zbadaniu obecnych oraz potencjalnych użytkowników a następnie znalezieniu problemów jakie posiadają lub mogą posiadać podczas używania strony internetowej / sklepu internetowego. Celem jest tutaj wdrożenie rozwiązań które umożliwią jak najprzyjemniejsze użytkowanie strony internetowej / sklepu internetowego. 

Aby użytkowanie stron / sklepów było proste i przyjemne, tworzy się ich makiety użytkowe które już na wczesnym etapie projektowania pozwalają na przetestowania odczuć jakie posiadamy podczas korzystania ze strony internetowej / sklepu internetowego. Wszystkie zawiłości, negatywne spostrzeżenia czy trudności które napotkaliśmy, możemy zmienić już na tym etapie dzięki czemu podczas projektowania graficznego skupimy się już w pełni na nim wiedząc że nasz produkt jest intuicyjny dla użytkownika.

 

Dlaczego to takie ważne?

Przemyślany i łatwy w użytkowaniu sklep internetowy bądź strona internetowa jest pomocne dla użytkownika który ją odwiedza, zadowolenie z użytkowania zachęca do powrotu. Gdy użytkownik nie ma problemów związanych z funkcjonowaniem strony / sklepu, chętniej wraca co z pewnością pomaga w generowaniu większych zysków. W przypadku stron internetowych szybkie odszukanie oferty czy niezbędnych danych dla użytkownika jest kluczowe, nikomu nie chce się przeklikać strony bo dane są gdzieś ukryte w zawiły sposób, chcemy w łatwy sposób dostać to czego szukamy aby przejść dalej. 

 

Najważniejsze w UX strony / sklepu

  • Nie utrudniaj: sklep czy strony mają swoje zasady do których użytkownicy przywykli. Logo na pasku menu przeważnie znajduje się z lewej strony a menu z prawej, nie ma sensu zmieniać czegoś co się sprawdza. Latami użytkowania z internetu przywykliśmy do takiego układu, więc odradzam kombinowania w tej  kwestii.
  • Czytelność: wszystkie najważniejsze rozbudowane informacje powinny mieć swoje podstrony, takie jak: oferta, kontakt, cennik. Treści powinny być w dostępny dla użytkownika sposób podzielone na kategorie tak aby mógł w łatwy sposób odnaleźć to czego szuka. Możliwość filtrowania, wyszukiwania oraz sortowania produktów w sklepach internetowych powinna być nieodłącznym elementem sklepu.
  • Szybkość działania: powitanie  użytkownika animacją swojego logotypu może się spodobać za pierwszym razem, jednak w przypadku kolejnych wejść jedynie irytuje i wydłuża dostęp do poszukiwanej informacji. Zaś duża ilość dodatkowych etapów podczas zamawiania produktu zwiększa ryzyko na rezygnację z zakupu przez użytkownika. Trzeba również pamiętać, że nikt obecnie nie ma czasu na długie ładowanie i wolne działanie strony.

 

UX to duża dziedzina

Przedstawione powyżej informację to kropla w morzu całej dziedziny UX, pokazałem kilka przykładów dotyczących stron internetowych / sklepów internetowych a jeszcze więcej pracy UX-owej dzieje się podczas projektowania aplikacji mobilnych / webowych czy paneli obsługi. Jest to prężnie rozwijająca się dziedzina designu która ma dużo do powiedzenia i wiele obszarów na które jest skierowana, warto ją śledzić choćby z ciekawości bo daje nowe spojrzenie na rzeczy które znamy już od dawna.

Porozmawiajmy o Twojej stronie

+48 783 025 036

contact@michalkolinski.com

Najnowsze wpisy

Co to jest landing page

Co to jest landing page?

Landing page, co to właściwie jest?   Korzystając z internetu, często wyświetlają nam się reklamy, reklama na Facebooku reklama w Google, praktycznie wszędzie. Kiedy jednak w końcu nas coś...

rodzaje stron internetowych

Rodzaje stron internetowych

Wybierz dla siebie rodzaj strony internetowej.     Rodzaje stron internetowych dostosowywane są pod konkretne grupy klientów, wszystko to po to, aby szybciej dobrać rodzaj strony internetowej do...

Co to jest CMS

Co to jest CMS?

CMS co to jest? Skrót CMS pochodzi od anglojęzycznej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od...