Co to jest RWD

Co to jest RWD (Responsive Web Design)

Co to jest RWD (Responsive Web Design)

 

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia RWD częściej określanego responsywnością. RWD to skrót od Responsive web design, czyli „responsywny design”. W dużym skrócie, umożliwia on nam, aby nasza strona internetowa / sklep internetowy dopasowywały się do rozdzielczości naszego telefonu, tabletu lub ekranu komputera. Responsywna strona internetowa nie tylko ma poprawnie wyświetlać się na urządzeniach mobilnych czy stacjonarnych ale również bezbłędnie funkcjonować. W praktyce oznacza to, że strona jest zakodowana tak, by w zależności od urządzenia przeglądarka wyświetlała różne jej widoki w różnych rozmiarach. Zatem czym różni się strona responsywna od nieresponsywnej? Najprościej rzecz ujmując różni się ona kodem.

 

 

Czy RWD jest potrzebne?

 

Oczywiście, że tak. Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, że większość obecnego ruchu w internecie to ruch mobilny, w końcu telefon mamy ze sobą dosłownie wszędzie. Wyobraźcie sobie teraz, że Wasz klient korzystając z urządzeń mobilnych nie może obsługiwać sklepu internetowego. Z powodu niedopracowanego RWD w oknie przeglądarki nie wyświetla się połowa treści, nie może zalogować się do swojego profilu, aby dokonać zakupu lub odnaleźć waszej nowej lokalizacji biura. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca.

 

RWD jest niezbędną technologią w obecnych czasach, każda strona internetowa czy sklep koniecznie muszą być responsywne, w przeciwnym razie okna przeglądarki na różnych urządzeniach będą wyświetlały niepoprawnie strony www. Co za tym idzie? Niepoprawny układ stron będzie stwarzać problemy użytkownikom co niekorzystnie wpływa na jej odbiór. Wspomnieć również trzeba o tym, że aktualnie google duży nacisk kładzie na mobilność stron internetowych czy sklepów przez co brak lub słabe RWD. Skutkuje to obniżeniem jej pozycji w wyszukiwarce.

 

 

Jakie ma to przełożenie na proces prac?

 

Podczas tworzenia projektów indywidualnych, projekt mobilny zawsze musi być uwzględniony oraz wykonany w sposób przemyślany. W końcu ma duży wpływ na finalny odbiór przedsiębiorstwa. Wszystkie ikonki, informacje, zdjęcia muszą być dostosowane do rozdzielczości ekranu, nie można tu sobie pozwolić na niedociągnięcia, ponieważ to może wpłynąć na funkcjonalność strony internetowej. W przypadku gotowych motywów jest on już wdrożony i poza drobnymi zmianami nie powinno być nad nim więcej pracy. Ważne jest dobranie odpowiedniego motywu, by zminimalizować pracę nad jego błędami, w przeciwnym razie może nam przysporzyć więcej pracy niż projektowanie od podstaw. W każdym razie obecnie firmy świadczące usługi projektowania stron internetowych traktują responsywność jako naturalną postać rzeczy w projektowaniu stron www.

 

 

Bez dodatkowych kosztów

 

Obecnie RWD jest podstawą. W każdym przypadku wliczone jest to w koszt projektu strony internetowej. Nie ma nawet takiej możliwości, aby realizować strony internetowe i sklepy internetowe które nie będą responsywne.

 

Responsywne strony internetowe oraz sklepy to temat, który musiał zostać poruszony. Jest to typowy must have w obecnych czasach. Stronę możesz uruchomić na różnego typu urządzeniach, decydując się na założenie własnej strony www musisz dokładnie określić czego oczekujesz i jak ma wyglądać projekt, aby uniknąć wielokrotnych poprawek.

 

 

Zalety RWD:

 

 

1. czytelność i przejrzystość strony internetowej.

 

Odnosząc się do czytelności i przejrzystości strony internetowej można tutaj zwrócić uwagę na techniki rozmieszczania treści, plików czy ikon na stronie, możliwości jest wiele, wystarczy przejrzeć kilka stron, jednak stworzenie odpowiedniego projektu dla użytkownika to nie lada wyzwanie dla programisty. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu wszystkich elementów, użytkowanie strony internetowej będzie proste i przyjemne.

 

 

2. wyższa pozycja w Google (aktualnie google ucina zasięgi nie responsywnym stroną).

 

Responsywne strony już od wielu lat mają przewagę w pozycjonowaniu w google. W pewnym czasie nastąpił przełom, urządzenia mobilne zyskały przewagę w sprzedaży nad urządzeniami stacjonarnymi i w tym czasie responsnywność nabrała większego znaczenia.

 

 

3. lepsze odczucia użytkowników.

 

Możliwość korzystania z danych na urządzeniach mobilnych z niedowierzaną prędkością zyskała popularność. Jeśli strona jest responsywna korzystasz z niej kiedy chcesz. W pewnym czasie to urządzenia dążyły do unowocześnienia aby mogły wyświetlać okna przeglądarki. Wszystko to ma na celu spełnić oczekiwania użytkownika. Aby informacje które chcemy uzyskać były na wyciągnięcie ręki.

 

 

4. lepszy współczynnik konwersji.

 

Responsywność daje możliwość szerszego zasięgu konwersji. Z kolei konwersja zachodzi, gdy ktoś wykona ważną dla Twojej firmy czynność. Na stronie internetowej bądź w sklepie chodzi tutaj o kliknięcie załóżmy w formularz bądź dokonanie zakupu. Dzięki RWD, użytkownicy za pomocą urządzeń mobilnych mogą odwiedzić stronę internetową co zwiększa popularność firmy. Stronę internetową projektuje się do dwóch wielkości przeglądania, desktopowych i mobilnych. Wejdź na strony internetowe Bełchatów i sprawdź jak strona www wygląda na ekranie telefonu, a jak działa na laptopie, dzięki temu przekonasz się jak wyglądać należy poprawnie zaprojektowana, nowoczesna i przede wszystkim responsywna strona internetowa.

 

 

Podsumowanie

 

Odpowiedź na pytanie co to jest strona responsywna? Brzmi: jest to strona, która dostosowuje się do rozmiaru wyświetlacza (czyli odpowiada szybko na jego potrzeby) i dobrze prezentuje treść strony www.

Ze względu na konieczność projektowania responsywnych stron internetowych należy przede wszystkim sprawdzać poprawność ich wykonania, korzystając z usług strony internetowe Bełchatów bez wątpienia Wasza strona internetowa będzie bezbłędnie wyświetlać się na wszystkich rodzajach urządzeń, bez znaczenia czy użytkownik korzysta z urządzeń stacjonarnych czy mobilnych. Strona automatycznie dopasuje się do wielkości ekranu.

Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego!

Porozmawiajmy o Twojej stronie

+48 783 025 036

contact@michalkolinski.com

Najnowsze wpisy

Co to jest landing page

Co to jest landing page?

Landing page, co to właściwie jest?   Korzystając z internetu, często wyświetlają nam się reklamy, reklama na Facebooku reklama w Google, praktycznie wszędzie. Kiedy jednak w końcu nas coś...

rodzaje stron internetowych

Rodzaje stron internetowych

Wybierz dla siebie rodzaj strony internetowej.     Rodzaje stron internetowych dostosowywane są pod konkretne grupy klientów, wszystko to po to, aby szybciej dobrać rodzaj strony internetowej do...

Co to jest CMS

Co to jest CMS?

CMS co to jest? Skrót CMS pochodzi od anglojęzycznej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od...