CMS co to jest?
Skrót CMS pochodzi od anglojęzycznej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od wyglądu.
Jest to oprogramowanie, do którego dostęp może mieć każdy użytkownik. Służy do samodzielnego publikowania treści na stronach internetowych, ich modyfikowania czy organizowania.
W momencie kiedy decydujesz się na własną stronę internetową, zatrudniasz specjalistów którzy projektują dla Ciebie indywidualnie dostosowaną do Twoich potrzeb stronę internetową, może to być blog a nawet sklep internetowy.
Za pomocą CMS możesz nie tylko zaoszczędzić czas ale i pieniądze, ponieważ możesz np. dodawać nowe produkty do Twojego sklepu internetowego bądź usuwać je, gdy któryś wycofasz, posiadając bloga dodajesz nowe wpisy, z kolei posiadając stronę internetową zmieniasz informację, zdjęcia lub dane. Mówiąc ogólnie zarządzasz tym co posiadasz. Osoba tworząca strony, po zakończeniu podaje Ci login i hasło, dzięki którym wchodząc na panel administracyjny możesz zalogować się do systemu zarządzania treścią zwanym CMS. To dzięki CMS content management system w łatwy sposób możesz dokonać wszelkich potrzebnych Ci zmian, a co najważniejsze nie musisz znać języka html aby zarządzać treścią na stronie internetowej.
Zalety systemu CMS
Jedną z największych zalet systemu CMS jest możliwość samodzielnej edycji strony www, nie posiadając umiejętności programistycznych oraz obniżenie kosztów obsługi technicznej stron. Znając realia, chęć edycji danych pojawi się zaraz po opublikowaniu ostatecznej wersji strony.
Poza dodawaniem i edytowaniem treści, systemy CMS realizują również dodatkowe funkcje. Większość systemów zarządzania treścią posiada możliwość zarządzania dyskusjami czytelników w komentarzach czy funkcjonalność newslettera.
Niektóre z systemów CMS umożliwiają osobom nietechnicznym, samodzielnie stworzyć cały serwis, prościej mówiąc prowadzić go bez niczyjej asysty. Instalacja systemu CMS to z reguły co prawda skromnie wyglądający, ale za to w pełni funkcjonujący serwis do pisania bloga bądź innego rodzaju strony internetowej takiej jak np. strony internetowe Bełchatów. Instalacja może być ułatwiona za pomocą tzw. auto-instalatorów, dysponuje nimi znaczna część dostawców hostingu.
Profesjonalne i znane systemy zarządzania treścią CMS, wychodząc naprzeciw nowym standardom, a przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom, dostarczają narzędzi do optymalizacji serwisu, a także skalowania. W przypadku stron statycznych bądź stron dynamicznych, takie czynności mogą być bardzo trudne do wykonania jeśli w fazie projektowania nie przewidziano tak podstawowych mechanizmów optymalizacyjnych jak Cache czy lazy-load obrazków.
Wady systemu CMS
Wymagana baza danych podczas dynamicznego generowania stron internetowych, wyjątkiem są systemy bazujące na systemie plików, które są w stanie przechowywać dane w zorganizowanych plikach bądź zasobach XML i JSON.
Mimo, iż baza danych jest zazwyczaj w standardowym wyposażeniu większości usług hostingowych, może być liczona jako koszt dodatkowy. W czasie rzeczywistym, interpretacja kodu PHP obciąża hosting zatem w rezultacie statyczna strona internetowa obsłuży na tej samej platformie znacznie większy ruch aniżeli strona dynamiczna.
Dynamiczne generowanie stron internetowych i wspomniane dodatki zazwyczaj wydłużają czas TTFB (ang. Time to First Byte) to czas liczony od wysłania przez klienta zapytania do serwera www do momentu odebrania pierwszego bajtu danych, czyli opóźnienie odpowiedzi serwera. W rezultacie strony z systemem zarządzania treścią mogą działać odrobinę wolniej. Opóźnienia te są jednak na tyle małe, że można je zignorować. Gdyby opóźnienia były dłuższe, błąd ten można też łatwo skompensować stosując pamięć podręczną aplikacji. Z pamięci podręcznej korzystamy w przypadku przetwarzania danych. Wykorzystywanie pamięci podręcznej jest techniką optymalizacyjną z uwagi na fakt, iż mechanizm jej działania ma za zadanie skrócić czas wykonywana się operacji związanych z odczytem.
System zarządzania treścią CMS z racji tego, że umożliwia stworzyć stronę początkującemu przedsiębiorcy może w w niektórych przypadkach przyczynić się do jego upadku na skutek nadszarpniętego wizerunku, włamania hakerskiego bądź innych potencjalnych strat.
Strony tworzone przez niedoświadczonych użytkowników mogą dawać mylne wrażenie posiadania strony internetowej podczas gdy w rzeczywistości z powodu zbyt dużej ilości błędów i złych decyzji nie spełnia ona swojej roli. Wiele firm tak naprawdę nie miało nigdy prawdziwej strony internetowej z racji powyżej opisanych błędów.
Rodzaje systemów CMS
Rozwój systemów zarządzania treścią to rewolucja XXI wieku w dziedzinie projektowania stron internetowych.
Jak już wcześniej wspomniałem, CMS to oprogramowanie pozwalające na organizowanie, publikowanie oraz modyfikowanie strony internetowej bez wymagania specjalistycznej wiedzy technicznej w zakresie stron www. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować wybrany CMS, wybrać nazwę domeny i wrzucić pliki na serwer www.
Biorąc pod uwagę wady i zalety systemów zarządzania, żaden CMS nie może być określany jako najlepszy. Jednakże, niektóre z nich są bardziej popularne i mniej zawodne w porównaniu z innymi.
3 najpopularniejsze systemy zarządzania treścią:
1. WordPress.
WordPress jest najbardziej popularnym systemem CMS nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jeśli chodzi o strony internetowe na platformie open source, to pierwsze miejsce w rankingu popularności trzyma WordPress, napisany w języku PHP i współpracuje z bazą danych MySQL i Maria DB. Sprawdza się najlepiej do tworzenia i obsługi nieskomplikowanych stron internetowych czy blogów. WordPress sprawia, że hosting, instalacja, a także zarządzanie jest bezproblemowe i łatwe. Strony oparte o tę platformę są zgodne ze standardami W3C, dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Charakteryzuje się ogromnym wyborem szablonów, motywów i wtyczek co poszerza zakres rodzajów stron które można stworzyć. WordPress jak i inne systemy CMS ma swoje wady, nie pozwala on na tworzenie stron internetowych mocno rozbudowanych. Nadaje się raczej do nieskomplikowanych projektów.
2. Joomla.
Joomla to darmowy system zarządzania treścią na platformie open source. W rankingu popularności zajmuje drugie miejsce, zwłaszcza wśród małych i dużych firm. Przede wszystkim ze względu na prostą w obsłudze kontrolę administracyjną oraz swoją elastyczność. Joomla jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek, co z pewnością zwiększa jego możliwości promocyjne. Posiada aż 64 wersje językowe, w tym oczywiście polską.
Joomla to postawa strony dużych marek takich jak, np. Roger Federer.
Joomla jest systemem dużo bardziej rozbudowanym niż WordPress, panel administracyjny może niektórym wydać się mniej intuicyjny, jednak nie należy się zniechęcać.
3. Drupal.
Drupal to otwarty system zarządzania treścią, napisany w języku PHP i obsługujący bazy MySQL i PostgreSQL System ten jest bardziej zaawansowany od poprzednich, co ma wpływ zarówno na jego zalety, jak i wady. Jest to CMS, z którego pomocą można tworzyć duże portale internetowe. Ten oto system CMS ma na swoim koncie takie strony jak www.mtv.co.uk, www.whitehouse.gov czy www.ubuntu.com. Drupal używany jest przez wiele znanych stron popularnonaukowych, np. Uniwersytet Harvarda czy Tesla.
Opisany system CMS posiada setki tysięcy rozszerzeń oraz pluginów, cechuje się stosunkowo niskim obciążeniem serwerów, a przy pomocy licznych modułów systemu można tworzyć nieszablonowe strony na specyficzne zamówienia. Zatem jeśli Twoja witryna ma wiele skomplikowanych i złożonych treści, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie Drupal. Głównie ze uwagi na jego unikalne cechy dla taksonomii i zdolności do tagowania.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że Drupal sprawia pewne trudności w obsłudze, wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość języka PHP, CSS lub HTML. Z kolei system jest zbyt ciężki dla stron utrzymywanych na tanich abonamentach dostawców usług hostingowych. Ostatnim minusem jest nieefektywne wykorzystanie obiektywnych możliwości języka PHP.
Obsługa CMS w praktyce
Skoro już wiadomo co to jest CMS, to teraz opiszę jak to wygląda mniej więcej w praktyce. Zakładamy, że nasza strona jest oparta o system WordPress, żeby zalogować się na panel administracyjny, należy zacząć od wpisania w przeglądarce nazwy_strony/wp-admin (zwykle to tak wygląda). Pojawi nam się prosty, przejrzysty panel logowania gdzie wpisujemy nasz login i hasło.
Następnie znajdziemy się już w docelowym miejscu czyli nigdzie indziej jak w panelu administracyjnym. Do dyspozycji mamy takie okienko:
Po lewej stronie mamy menu, które przenosi nas do poszczególnych części panelu zarządzającego. W celu stworzenia nowej podstrony lub wpisu wybieramy przycisk „Nowy…” w tym momencie skupiamy się tylko na treści. Formatowanie tekstu wygląda tak samo jak w znanych nam edytorach tekstu typu word czy pages.
Elementy strony, takie jak menu, stopka lub widgety, są zarządzane w oddzielnych miejscach panelu zarządzania po to, aby łatwiej nam było zapanować nad wyglądem całego serwisu. Edycja tych elementów odbywa się za pomocą przeciągania interesujących nas rzeczy w miejsca w których chcemy aby się znajdowały. Dodawanie nowych zdjęć do galerii jest równie proste jak dodawanie zdjęć na Facebooka, przeciągamy zdjęcie z pulpitu komputera do galerii, zalecam zmienianie opisu zdjęcia z pewnością pomoże to w pozycjonowaniu strony.
Znajomość kilku podstawowych kroków z pewnością doda nam odwagi w zarządzaniu stroną internetową. Dzięki częstemu dodawaniu treści, zmienianiu czy po prostu uaktualnianiu informacji nasza strona z pewnością będzie bardziej przyjazna dla SEO. CMS to nie tylko strona internetowa lecz także sklep internetowy, który można stworzyć w np. WordPress, dzięki czemu jego obsługa jest równie intuicyjna jak dodawanie wpisów czy podstron opisanych powyżej.
Co to jest CMS – podsumowanie
Szukając odpowiedzi na pytanie czym jest CMS? W większości przypadków przeczytamy regułkę „Jest to oprogramowanie, do którego dostęp może mieć każdy użytkownik. Służy do samodzielnego publikowania treści na stronach internetowych, ich modyfikowania czy organizowania.” Te dwa zdania idealnie podsumowują artykuł
CMS posiada wiele zalet, które nie mogą być pominięte, oto one: możliwość dopasowania rozwiązania do swojego budżetu, samodzielne dodawanie, usuwanie oraz modyfikacją liczby podstron, obrazów, treści, moderowanie komentarzy, pełna kontrola nad tworzeniem kont dla administratorów.
Jeśli chodzi o systemy zarządzania treścią to jest ich wiele, sporo z nich odeszło w zapomnienie. W artykule skupiliśmy się na trzech najpopularniejszych, najczęściej stosowanych, są to WordPress, Joomla oraz Drupal.
Najpopularniejszy CMS to WordPress, posiada przyjazny interfejs, umożliwia tworzenie wiele wersji językowych oraz przyjazny URL, jego instalacja jak i obsługa są bardzo proste.
Drugim CMS w kolejności jest Joomla, używana jest do tworzenia stron różnego typu o zróżnicowanym stopniu trudności. Do jej zalet należy prosty i wygodny interfejs użytkownika, duża funkcjonalność, wielojęzyczność, minimalny zestaw instrumentów przy pierwotnej instalacji, który można rozszerzać według potrzeb.
Wszystkie trzy systemy mają są wady i zalety. Jedno jest pewne, są to najpopularniejsze rodzaje CMS z których korzystają małe i duże firmy, ponieważ posiadają na ogół darmowe dodatki, zwane wtyczkami. Wtyczką może być np. zestaw dodatków pomagających w pozycjonowaniu, galeria zdjęć, system rezerwacji pokojów hotelowych, fora dyskusyjne, czy nawet przycisk Facebooka „Lubię to” . Jeśli używa się wystarczająco nowoczesnego systemu CMS, np. WordPressa, instalacja wtyczki to zaledwie kilka kliknięć.
Mam nadzieję, że szczegółowe informacje zawarte w poście wystarczająco rozjaśniły Ci pytanie co to jest CMS.