Wordpress co to jest

CMS WordPress, co to jest?

Co to jest CMS WordPress?

Najprościej rzecz ujmując, dzięki CMS WordPress możesz zarządzać treścią na swojej stronie internetowej lub obsługiwać swój sklep internetowy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do zapoznania się z informacjami poniżej.

 

Znaczenie CMS.

 

CMS jest skrótem, który pochodzi z języka angielskiego Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to oprogramowanie, do którego może mieć dostęp każdy użytkownik. CMS zawiera panel administracyjny znajdujący się na stronie internetowej, pozwala on samodzielnie i w prosty sposób zmieniać treści na stronie internetowej, modyfikować je a także dodawać zdjęcia, pisać bloga lub posiadać własny sklep internetowy bez znajomości programowania.

 

Samodzielna obsługa stron to główna zaleta Systemu Zarządzania Treścią. W obecnych czasach podstawowa obsługa komputera i przeglądarki internetowej jest znana praktycznie każdemu, zatem zarządzanie własną stroną internetową z systemem CMS nie sprawi nikomu najmniejszego problemu. Jeśli potrzebujesz dokonać jakichkolwiek zmian, załóżmy adresu firmy, telefonu czy zmienić kolejność plików, posiadając system CMS wystarczy kilka kliknięć i w prosty sposób dokonasz wszystkich potrzebnych Ci zmian. Wszystko to dokonasz bez znajomości kodu HTML czy PHP.

 

 

Czym jest WordPress?

 

Czym jest WordPress? Jest to najpopularniejszy system zarządzania treścią nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

WordPress istnieje już od 2003 roku, poczyniono wiele postępów, dzięki czemu z prostej platformy blogowej, WordPress stał się platformą do tworzenia każdego rodzaju strony internetowej.

Zadając wyszukiwarce google pytanie co to jest WordPress najczęściej odnajdujemy informację, że to najbardziej wszechstronny system stosowany to tworzenia stron firmowych, blogów a także serwisów internetowych. Jest to zdecydowanie jeden z najprostszych CMS, który ma ogromną baza użytkowników, a dzięki temu posiada całą bazę różnego rodzaju darmowych wtyczek, porad czy theme. Obsługa WordPressa jest prosta i intuicyjna przez co nie sprawia kłopotu nawet osobom, które dopiero raczkują w internecie.

WordPress może być blogiem, portfolio, Landing Page’em, wizytówką firmy, forum bądź sklepem internetowym. Ten system zarządzania treścią używany jest przez takie firmy jak Coca Cola, Mercedes, Ebay czy Facebook!

 

 

WordPress.com kontra WordPress.org

 

Warto wiedzieć, że WordPress występuje w dwóch odmianach:

 

WordPress.com to gotowa do użycia platforma blogowa, gdzie od utworzenia własnej strony potrzebna jest rejestracja i opłacanie abonamentu. WordPress com jest mocno okrojoną wersją CMS ze względu na brak obsługi wtyczek.

 

WordPress.org to odmiana z której ja korzystam. Sam pakiet plików z wordpress.org jest darmowy. Aby zainstalować WordPress org, kupujesz serwer, domenę, konfigurujesz te dwie rzeczy, pobierasz WordPress i tak naprawdę masz już stronę internetową. WordPress ma kilka szablonów już w domyślnej wersji. Są one mało atrakcyjne, ale są podstawą do zbudowania wielu ciekawych stron.

 

Wybór odmiany WordPressa zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz prostego bloga, bez zaawansowanych modyfikacji, to WordPress com może okazać się odpowiedni. Jeżeli jednak zamierzasz stworzyć bardziej zaawansowaną stronę www, lub planujesz rozwinąć ja w przyszłości powinieneś skorzystać z WordPress org

 

Motyw w WordPress

 

WordPress jest to platforma zarówno dla amatorów jak i doświadczonych graczy, jako użytkownik gotowej strony internetowej na CMS WordPress tak naprawdę interesują Cię tylko pola tekstowe oraz miejsca na fotografie które chcesz dodać na stronę. Stronę internetową od strony technicznej można wykonać na kilka sposobów, jednak zacznijmy od motywu w WordPress.

 

Motyw odpowiada za to jak wizualnie wygląda Twoja strona internetowa oraz jak wykonana jest od wewnątrz. Motyw można zrobić od 0 w oparciu o indywidualnie zrobiony projekt graficzny strony, który zostaje później wdrożony lub wesprzeć się gotowymi płatnymi motywami, które dostosowuje się pod wymagania oraz brand firmy.

 

Zatem co wybrać?

 

Wszystko ma swoje plusy i minusy, m.in .:

 

Tworząc indywidualny projekt strony internetowej oraz robiąc z niego motyw bez używania builderów typu Divi, Elementów mamy pełną świadomość kodu, który jest na stronie oraz funkcjonalności. Strona jest w pełni dopasowana do identyfikacji wizualnej firmy/brandu osobistego, a przede wszystkim jest unikatowa i dobrze przemyślana. W takiej sytuacji jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu i optymalizacji, a strona nie posiada sterty zbędnych wtyczek czy podstron z gotowego motywu. Jedynym minusem który przychodzi mi do głowy jest potrzebny większy budżet, aniżeli przy projekcie na gotowym motywie.

 

Projekt na gotowym motywie jest tańszym rozwiązaniem, można go stworzyć szybciej, ale… (zawsze jest jakieś, ale) Jest to rozwiązanie oparte o buldery, czyli generuje sporo zbędnego kodu, często z dużą liczbą zainstalowanych wtyczek, przez co cała strona robi się dość ociężała i jej prędkość wczytywania będzie niższa, niż przy motywie tworzonym od 0. Jednak jest to dobre rozwiązanie gdy budżet jest okrojony, potrzebna jest szybko strona internetowa lub jest ona potrzebna jedynie na jakiś czas.

 

Szczegółowy opis w osobnym wpisie Gotowy motyw czy indywidualny projekt?.

 

WordPress a bezpieczeństwo

 

Należy przyjrzeć się jeszcze jednemu często poruszanemu w internecie, tematowi bezpieczeństwa naszej strony gdy jest ona oparta na CMS WordPress. WordPress jest to stabilna oraz bezpieczna platforma jeśli jest przez nas uaktualniana oraz nie posiada dużej ilości zbędnych wtyczek. Jeśli jednak każdą rzecz zamiast trzema linijkami kodu chcemy rozwiązać wtyczką, często niewiadomego pochodzenia oraz nie zaktualizowaliśmy systemu WordPress od 2 lat (chociaż robi się to 1 kliknięciem) staje się on łatwym celem ataków i to dlatego później możemy przeczytać negatywne komentarze na temat jego bezpieczeństwa.

 

Nad bezpieczeństwem WordPressa czuwają specjalne wtyczki, a także wciąż usprawniający to oprogramowanie Developerzy. Dodatkowo WordPress automatycznie tworzy kopie zapasowe strony.

 

 

Podsumowanie

 

Moi drodzy, podsumowując artykuł co to jest WordPress, pisząc mniej technicznie jest to panel, który pozwoli Ci zarządzać Twoim serwisem internetowym. WordPress to najbardziej popularny system CMS nie tylko w Polsce ale również na świecie. Najlepiej sprawdza się do tworzenia i obsługi nieskomplikowanych stron internetowych czy blogów. Charakteryzuje się obszernym wyborem szablonów, wtyczek i motywów. WordPress do rozbudowania strony potrzebuje instalowania dużej ilości wtyczek, co może być postrzegane jako jego minus. Wtyczki są pomocne a nawet konieczne, aby podnieść poziom bezpieczeństwa.

 

Używając systemu zarządzania treścią WordPress, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć stronę internetową. Jeśli potrzebujesz strony internetowej, strony firmowej, sklepu internetowego, bloga, na WordPressie bądź nie, wejdź na strony internetowe Bełchatów, możesz skorzystać z darmowej wyceny bądź zapytać o interesujący Cię temat. Z przyjemnością odpowiem na każde pytanie.

Porozmawiajmy o Twojej stronie

+48 783 025 036

contact@michalkolinski.com

Najnowsze wpisy

Co to jest landing page

Co to jest landing page?

Landing page, co to właściwie jest?   Korzystając z internetu, często wyświetlają nam się reklamy, reklama na Facebooku reklama w Google, praktycznie wszędzie. Kiedy jednak w końcu nas coś...

rodzaje stron internetowych

Rodzaje stron internetowych

Wybierz dla siebie rodzaj strony internetowej.     Rodzaje stron internetowych dostosowywane są pod konkretne grupy klientów, wszystko to po to, aby szybciej dobrać rodzaj strony internetowej do...

Co to jest CMS

Co to jest CMS?

CMS co to jest? Skrót CMS pochodzi od anglojęzycznej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od...